Leyenda negra holandesa: oposición a la colonización espaňola en América?

Share Embed


Descripción

Muchas gracias por SU atención!
[email protected]

La investigación fue llevada a cabo gracias al apoyo financiero de
GA UK (Grantová agentura Univerzity Karlovy)
Número del proyecto: 540813




Adrian Brouwer: Compaňía feliz (1625) - Brasil





Piet Heijn (1628)
Heb je wel gehoord van de zilveren vloot,
De zilveren vloot van Spanje?
Die had er veel Spaanse matten aan boord,
En appeltjes van Oranje.
Piet Heijn, Piet Heijn,
zijn naam is klein,
Zijn daden benne groot,
Hij heeft gewonnen de zilvervloot.


(…) el holandés pirata,
Tan rebelado a Dios como a su dueňo,
Y de ambición armado tanto leňo,
Sediento de oro y plata,
Que como fiero bárbaro ateista
A precio de su sangre la conquista.





Johan van Beverwijck: Treasure of health (1636)
There is no sugar-reed that in our valley's grow //
And yet the children here have sugar overflow."





Leyenda negra holandesa
Oposición a la colonización espaňola en América?
Eva Kubátová
Universidad Carolina de Praga, Centro de Estudios Ibero-Americanos

Leyenda(s) negra(s) a principios del siglo XX?
Esclavitud
Triángulo atlántico
Usselincx (WIC)
contra esclavitud, pro agricultura

Sólo entre 1635-1645 más de 23.000 esclavos traídos por WIC



Hudson, 1665.
'A Dutch man is a Lufty, Fat, two Legged Cheese-Worm: A Creature, that is addicted to Eating Butter, Drinking fat drink, and Sliding, that all the World knows him for a flippery fellow. An Hollander is not a High-lander, but a Low-lander; for he loves to be down in the Dirt, and Boar-like, to wallow therein'
1602 – Verenigde Oost-Indische Compagnie (Compaňía de Indias Orientales)
1609 – Holandeses en Hudson
Nieuw Nederland – Hudson (1614-1674)
1621 – West-Indische Compagnie (Compaňía de Indias Occidentales)
Tregua de 12 aňos 1609-1621
Willem van Usselincx – contra esclavitud
Nieuw Amsterdam (Nueva Ámsterdam) – hoy New York (1625)
Brasil (1624-1654)
Nieuw Holland (1624-1654)
Caribe (1634)
Comerciantes…

Siglo XV versus siglo XVIII
Bartolomé de las Casas – Brevísima relación de la destrucción de las Indias


"Cuando se salían los españoles de aquel reino dijo uno a un hijo de un señor de cierto pueblo o provincia que se fuese con él; dijo el niño que no quería dejar su tierra. Responde el español: "Vete conmigo; si no, cortarte he las orejas." Dice el muchacho que no. Saca un puñal e córtale una oreja y después la otra. Y diciéndole el muchacho que no quería dejar su tierra, córtale las narices, riendo y como si le diera un repelón no más."

"En este reino o en una provincia de la Nueva España, yendo cierto español con sus perros a caza de venados o de conejos, un día, no hallando qué cazar, paresciole que tenían hambre los perros, y toma un muchacho chiquito a su madre e con un puñal córtale a tarazones los brazos y las piernas, dando a cada perro su parte; y después de comidos aquellos tarazones échales todo el corpecito en el suelo a todos juntos."

Leyenda negra espaňola
Theodore de Bry (holandés)
Leyenda negra espaňola
NO sólo Holanda"
Protestante
Erasmo de Rotterdam
Calvino
Mare liberum / mare clausum
Hugo de Groot
Lucha contra el dominio espaňol
Carlos I., Felipe II.
Impuestos
Willem van Oranje
Gran revolta" / Guerra de los 80 aňos (1568-1648)


Los Países Bajos (Provincias Unidas)
Caribe peligroso - sistema de flotas espaňolas
Piratas
Corsarios – con Patente de Corso
Filibusteros
Bucaneros

1628 Piet Heijn – flota de plata
Joris van Spielbergen – Chile, Perú (1614)
Pieter Schouten – Barbados (1624)
Boudewijn Hendricksz – Islas Vírgenes (1625)
Hendrick Jacobszoon Lucifer (1627)
Cornelio Jol (Pata de Palo), Diego el Mulato – 1633 Campeche

Piratería
Canción satírica (1568)
Duque de Alba
With your teeth dripping with blood
Like Pharaoh and Jezebel,
You come to these Netherlands
As Herod, angry and fierce:
To hang, murder and burn,
To decapitate all with haste.
So you will be disgraced with Babylon
For all the innocent blood.

Jan Mostaert
Paisaje con un episodio de la conquista de América

De misse der ijpocrijten // Welck Losse Vossen sijn verstaegtet want // Sij doen aenbidden menningen stommen Sant


Nejen Španělé měli s Nizozemci problém. Především v období soupeření o Nový Amsterdam, později Nový York, Angličané vydávali protinizozemské letáky.

English School, (17th century). Medium: engraving. Date: 1665. 'A Dutch man is a Lufty, Fat, two Legged Cheese-Worm: A Creature, that is addicted to Eating Butter, Drinking fat drink, and Sliding, that all the World knows him for a flippery fellow. An Hollander is not a High-lander, but a Low-lander; for he loves to be down in the Dirt, and Boar-like, to wallow therein'
20
Severní Amerika[editovat " editovat zdroj]
Nové Nizozemí (1624 – 1674) byla kolonie na území dnešních Spojených států Amerických, s hlavním městem Nový Amsterdam (Nieuw Amsterdam), později přejmenovaný na New York. Ostrov Manna-hatta získali Nizozemci od domorodých indiánů výměnou za zboží v hodnotě cca 60 guldenů. V roce 1655 byla do Nového Nizozemí přičleněna švédská kolonie Nové Švédsko. Po válce s Velkou Británií celá kolonie připadla Britům, výměnou za budoucí jihoamerickou kolonii Nizozemská Guyana (dnešní Guyana a Surinam).
Střední Amerika[editovat " editovat zdroj]
Pláž na Tobagu
Nizozemské Antily - souhrnné pojmenování pro 6 ostrovů v Karibiku, které jsou dodnes součástí Nizozemského království. Skupinu ostrovů tvoří Aruba (1636 – současnost), Curaçao (1634 – současnost), Bonaire (1633 – současnost), Svatý Martin (pevně v nizozemských rukou až 1816 – současnost), Svatý Eustach (1636 – současnost), Saba (pevně v nizozemských rukou až 1816 – současnost). Ostrovy Curaçao, Bonaire a Svatý Eustach byly v období napoleonských válek obsazeny cizími vojsky. V současnosti je každý ostrov spravován samostatně, Nizozemské Antily jako správní jednotka oficiálně zanikly v roce 2010.
Nizozemské Panenské ostrovy patřily pod nizozemskou korunu na počátku 17. století, dnes jsou rozdělené na dvě části jako Americké Panenské ostrovy a Britské Panenské ostrovy.
Tobago (1628 – 1677), dnes je součástí státu Trinidad a Tobago.
Jižní Amerika[editovat " editovat zdroj]
Nizozemská Guyana (1667 – 1815): toto území získalo Nizozemsko po britsko-nizozemské válce od Velké Británie výměnou za Nové Nizozemí. Po napoleonských válkách bylo území rozděleno na nizozemský Surinam (nezávislost získal 25. listopadu 1975) a britskou Guyanu.
Nizozemská Brazílie (někdy také nazývaná jako Nové Holandsko, 1624 – 1654) byla kolonie na severu dnešní Brazílie; postupnými územními zisky měla pohltit zdejší portugalská území. V roce 1624 Nizozemci dobyli Salvador, tehdejší hlavní město portugalské Brazílie; roku 1636 se hlavním městem stalo Recife. Mezi lety 1630 – 1654 Nizozemci kontrolovali dlouhý pás pobřeží od města Sergipe po Maranhão. Nizozemsko oslabené po britsko-nizozemské válce však nemělo dostatek sil k udržení této kolonie a Portugalsko dobylo celé území zpět.
Afrika[editovat " editovat zdroj]
Replika nizozemské lodi z 18. století
Nizozemsko nevlastnilo v Africe žádné souvislé území, pouze množství opěrných bodů, zakládaných od 17. století a roztroušených po celém africkém pobřeží od Senegalu po Mosambik. Nejdůležitější a nejpočetnější byly stanice v Ghaně (tzv. Nizozemské zlaté pobřeží), prodané Velké Británii v roce 1871.
Mauritius (1598 – 1710): první trvalou osadu zde založili Nizozemci v roce 1638, kvůli nepříznivému klimatu ji opustili několik desetiletí poté.
Svatá Helena (1600 – 1651): nizozemští osadníci se v polovině 17. století přesunuli do nově založeného Kapského města.
Kapská kolonie (1652 – 1806): v roce 1652 bylo v blízkosti mysu Dobré naděje založeno Kapské město, původně sloužící pouze jako zásobovací stanice. Díky své strategické poloze se zdejší nizozemská kolonie v průběhu 17. a 18. století značně rozrostla. Na konci 18. století si na kolonii začali činit nároky Britové (kvůli vzrůstajícímu počtu britských kolonistů), od roku 1806 patřila již definitivně britské koruně.
Asie[editovat " editovat zdroj]
Nizozemská východní Indie (1602 – 1949) se rozkládala na území dnešní Indonésie a byla nejvýznamnější nizozemskou kolonií. Hlavním zdrojem bohatství, zejména v raných koloniálních dobách, bylo koření (její součástí byly Moluky, jimž se přezdívalo jako ostrovy koření"). Před Nizozemci byli v této oblasti přítomni Portugalci, kteří však dokázali ovládat jen menší ostrovy Solor, Flores a Timor. Důležitým mezníkem bylo založení Batavie v roce 1619 (nynější Jakarta na ostrově Jáva), ze které Nizozemci postupně ovládli celou oblast. Území bylo původně pod správou nizozemské Východoindické společnosti (založené roku 1602), po jejím krachu na konci 18. století, likvidaci roku 1800 a po krátkém období britské nadvlády v letech 1811 – 1816 byla celá kolonie roku 1816 zestátněna. Indonésie bojovala za nezávislost od roku 1945, Nizozemsko ji po mezinárodním nátlaku (i ze strany Spojených států) uznalo jako nezávislý stát 27. prosince 1949.
Cejlon (začátek 18. století – 1796): tuto kolonii vlastnili původně Portugalci, od roku 1796 byla pod britskou nadvládou. Hlavním vývozním artiklem byla skořice a sloni.
Maledivy (1654 – 1796)
Malaka (1641 – 1806, 1816 – 1824): tuto oblast v dnešní Malajsii získalo Nizozemsko od Portugalska, v mezidobí let 1806 – 1816 a po roce 1824 patřila pod britskou korunu.
Dedžima (také Dešima, 1641 – 1859) byl malý uměle vytvořený ostrov v blízkosti japonského města Nagasaki, v tomto období byl Nizozemcům jako jedinému evropskému národu povolen přístup na japonské trhy.
Nizozemci měli velký počet opěrných bodů a obchodních stanic v Indii (především v průběhu 17. a 18. století), celý subkontinent poté postupně přešel pod britskou nadvládu. Nizozemsko vlastnilo také několik opěrných bodů na Blízkém východě: v Basře (dnešní Irák), v přístavu Mocha (Jemen) a také několik v Persii, z nichž nejvýznamnější byl opěrný bod v Isfahánu (1623 – 1747) a Bandar Abbasu (1623 – 1766). Malé nizozemské kolonie existovaly též na území dnešního Myanmaru, Tchaj-wanu, Thajska a Vietnamu.

19
Severní Amerika[editovat " editovat zdroj]
Nové Nizozemí (1624 – 1674) byla kolonie na území dnešních Spojených států Amerických, s hlavním městem Nový Amsterdam (Nieuw Amsterdam), později přejmenovaný na New York. Ostrov Manna-hatta získali Nizozemci od domorodých indiánů výměnou za zboží v hodnotě cca 60 guldenů. V roce 1655 byla do Nového Nizozemí přičleněna švédská kolonie Nové Švédsko. Po válce s Velkou Británií celá kolonie připadla Britům, výměnou za budoucí jihoamerickou kolonii Nizozemská Guyana (dnešní Guyana a Surinam).
Střední Amerika[editovat " editovat zdroj]
Pláž na Tobagu
Nizozemské Antily - souhrnné pojmenování pro 6 ostrovů v Karibiku, které jsou dodnes součástí Nizozemského království. Skupinu ostrovů tvoří Aruba (1636 – současnost), Curaçao (1634 – současnost), Bonaire (1633 – současnost), Svatý Martin (pevně v nizozemských rukou až 1816 – současnost), Svatý Eustach (1636 – současnost), Saba (pevně v nizozemských rukou až 1816 – současnost). Ostrovy Curaçao, Bonaire a Svatý Eustach byly v období napoleonských válek obsazeny cizími vojsky. V současnosti je každý ostrov spravován samostatně, Nizozemské Antily jako správní jednotka oficiálně zanikly v roce 2010.
Nizozemské Panenské ostrovy patřily pod nizozemskou korunu na počátku 17. století, dnes jsou rozdělené na dvě části jako Americké Panenské ostrovy a Britské Panenské ostrovy.
Tobago (1628 – 1677), dnes je součástí státu Trinidad a Tobago.
Jižní Amerika[editovat " editovat zdroj]
Nizozemská Guyana (1667 – 1815): toto území získalo Nizozemsko po britsko-nizozemské válce od Velké Británie výměnou za Nové Nizozemí. Po napoleonských válkách bylo území rozděleno na nizozemský Surinam (nezávislost získal 25. listopadu 1975) a britskou Guyanu.
Nizozemská Brazílie (někdy také nazývaná jako Nové Holandsko, 1624 – 1654) byla kolonie na severu dnešní Brazílie; postupnými územními zisky měla pohltit zdejší portugalská území. V roce 1624 Nizozemci dobyli Salvador, tehdejší hlavní město portugalské Brazílie; roku 1636 se hlavním městem stalo Recife. Mezi lety 1630 – 1654 Nizozemci kontrolovali dlouhý pás pobřeží od města Sergipe po Maranhão. Nizozemsko oslabené po britsko-nizozemské válce však nemělo dostatek sil k udržení této kolonie a Portugalsko dobylo celé území zpět.
Afrika[editovat " editovat zdroj]
Replika nizozemské lodi z 18. století
Nizozemsko nevlastnilo v Africe žádné souvislé území, pouze množství opěrných bodů, zakládaných od 17. století a roztroušených po celém africkém pobřeží od Senegalu po Mosambik. Nejdůležitější a nejpočetnější byly stanice v Ghaně (tzv. Nizozemské zlaté pobřeží), prodané Velké Británii v roce 1871.
Mauritius (1598 – 1710): první trvalou osadu zde založili Nizozemci v roce 1638, kvůli nepříznivému klimatu ji opustili několik desetiletí poté.
Svatá Helena (1600 – 1651): nizozemští osadníci se v polovině 17. století přesunuli do nově založeného Kapského města.
Kapská kolonie (1652 – 1806): v roce 1652 bylo v blízkosti mysu Dobré naděje založeno Kapské město, původně sloužící pouze jako zásobovací stanice. Díky své strategické poloze se zdejší nizozemská kolonie v průběhu 17. a 18. století značně rozrostla. Na konci 18. století si na kolonii začali činit nároky Britové (kvůli vzrůstajícímu počtu britských kolonistů), od roku 1806 patřila již definitivně britské koruně.
Asie[editovat " editovat zdroj]
Nizozemská východní Indie (1602 – 1949) se rozkládala na území dnešní Indonésie a byla nejvýznamnější nizozemskou kolonií. Hlavním zdrojem bohatství, zejména v raných koloniálních dobách, bylo koření (její součástí byly Moluky, jimž se přezdívalo jako ostrovy koření"). Před Nizozemci byli v této oblasti přítomni Portugalci, kteří však dokázali ovládat jen menší ostrovy Solor, Flores a Timor. Důležitým mezníkem bylo založení Batavie v roce 1619 (nynější Jakarta na ostrově Jáva), ze které Nizozemci postupně ovládli celou oblast. Území bylo původně pod správou nizozemské Východoindické společnosti (založené roku 1602), po jejím krachu na konci 18. století, likvidaci roku 1800 a po krátkém období britské nadvlády v letech 1811 – 1816 byla celá kolonie roku 1816 zestátněna. Indonésie bojovala za nezávislost od roku 1945, Nizozemsko ji po mezinárodním nátlaku (i ze strany Spojených států) uznalo jako nezávislý stát 27. prosince 1949.
Cejlon (začátek 18. století – 1796): tuto kolonii vlastnili původně Portugalci, od roku 1796 byla pod britskou nadvládou. Hlavním vývozním artiklem byla skořice a sloni.
Maledivy (1654 – 1796)
Malaka (1641 – 1806, 1816 – 1824): tuto oblast v dnešní Malajsii získalo Nizozemsko od Portugalska, v mezidobí let 1806 – 1816 a po roce 1824 patřila pod britskou korunu.
Dedžima (také Dešima, 1641 – 1859) byl malý uměle vytvořený ostrov v blízkosti japonského města Nagasaki, v tomto období byl Nizozemcům jako jedinému evropskému národu povolen přístup na japonské trhy.
Nizozemci měli velký počet opěrných bodů a obchodních stanic v Indii (především v průběhu 17. a 18. století), celý subkontinent poté postupně přešel pod britskou nadvládu. Nizozemsko vlastnilo také několik opěrných bodů na Blízkém východě: v Basře (dnešní Irák), v přístavu Mocha (Jemen) a také několik v Persii, z nichž nejvýznamnější byl opěrný bod v Isfahánu (1623 – 1747) a Bandar Abbasu (1623 – 1766). Malé nizozemské kolonie existovaly též na území dnešního Myanmaru, Tchaj-wanu, Thajska a Vietnamu.

17
As much the Dutchmen were strongly reinforcing their role as the masters of the seas, the more the Spaniards were being critical with them.

Right poem: Lope de Vega: El tirano castigado (The punished tyrant) (probably)

Dutch poets – celebrating Heijn, casting it as a romantic" intrigue, while Heijn stole the king of Spain's beautiful mistress (America), and ravished her with piety". America's age of innocence has surely passed. (Benjamin Schmidt)
16
Severní Amerika[editovat " editovat zdroj]
Nové Nizozemí (1624 – 1674) byla kolonie na území dnešních Spojených států Amerických, s hlavním městem Nový Amsterdam (Nieuw Amsterdam), později přejmenovaný na New York. Ostrov Manna-hatta získali Nizozemci od domorodých indiánů výměnou za zboží v hodnotě cca 60 guldenů. V roce 1655 byla do Nového Nizozemí přičleněna švédská kolonie Nové Švédsko. Po válce s Velkou Británií celá kolonie připadla Britům, výměnou za budoucí jihoamerickou kolonii Nizozemská Guyana (dnešní Guyana a Surinam).
Střední Amerika[editovat " editovat zdroj]
Pláž na Tobagu
Nizozemské Antily - souhrnné pojmenování pro 6 ostrovů v Karibiku, které jsou dodnes součástí Nizozemského království. Skupinu ostrovů tvoří Aruba (1636 – současnost), Curaçao (1634 – současnost), Bonaire (1633 – současnost), Svatý Martin (pevně v nizozemských rukou až 1816 – současnost), Svatý Eustach (1636 – současnost), Saba (pevně v nizozemských rukou až 1816 – současnost). Ostrovy Curaçao, Bonaire a Svatý Eustach byly v období napoleonských válek obsazeny cizími vojsky. V současnosti je každý ostrov spravován samostatně, Nizozemské Antily jako správní jednotka oficiálně zanikly v roce 2010.
Nizozemské Panenské ostrovy patřily pod nizozemskou korunu na počátku 17. století, dnes jsou rozdělené na dvě části jako Americké Panenské ostrovy a Britské Panenské ostrovy.
Tobago (1628 – 1677), dnes je součástí státu Trinidad a Tobago.
Jižní Amerika[editovat " editovat zdroj]
Nizozemská Guyana (1667 – 1815): toto území získalo Nizozemsko po britsko-nizozemské válce od Velké Británie výměnou za Nové Nizozemí. Po napoleonských válkách bylo území rozděleno na nizozemský Surinam (nezávislost získal 25. listopadu 1975) a britskou Guyanu.
Nizozemská Brazílie (někdy také nazývaná jako Nové Holandsko, 1624 – 1654) byla kolonie na severu dnešní Brazílie; postupnými územními zisky měla pohltit zdejší portugalská území. V roce 1624 Nizozemci dobyli Salvador, tehdejší hlavní město portugalské Brazílie; roku 1636 se hlavním městem stalo Recife. Mezi lety 1630 – 1654 Nizozemci kontrolovali dlouhý pás pobřeží od města Sergipe po Maranhão. Nizozemsko oslabené po britsko-nizozemské válce však nemělo dostatek sil k udržení této kolonie a Portugalsko dobylo celé území zpět.
Afrika[editovat " editovat zdroj]
Replika nizozemské lodi z 18. století
Nizozemsko nevlastnilo v Africe žádné souvislé území, pouze množství opěrných bodů, zakládaných od 17. století a roztroušených po celém africkém pobřeží od Senegalu po Mosambik. Nejdůležitější a nejpočetnější byly stanice v Ghaně (tzv. Nizozemské zlaté pobřeží), prodané Velké Británii v roce 1871.
Mauritius (1598 – 1710): první trvalou osadu zde založili Nizozemci v roce 1638, kvůli nepříznivému klimatu ji opustili několik desetiletí poté.
Svatá Helena (1600 – 1651): nizozemští osadníci se v polovině 17. století přesunuli do nově založeného Kapského města.
Kapská kolonie (1652 – 1806): v roce 1652 bylo v blízkosti mysu Dobré naděje založeno Kapské město, původně sloužící pouze jako zásobovací stanice. Díky své strategické poloze se zdejší nizozemská kolonie v průběhu 17. a 18. století značně rozrostla. Na konci 18. století si na kolonii začali činit nároky Britové (kvůli vzrůstajícímu počtu britských kolonistů), od roku 1806 patřila již definitivně britské koruně.
Asie[editovat " editovat zdroj]
Nizozemská východní Indie (1602 – 1949) se rozkládala na území dnešní Indonésie a byla nejvýznamnější nizozemskou kolonií. Hlavním zdrojem bohatství, zejména v raných koloniálních dobách, bylo koření (její součástí byly Moluky, jimž se přezdívalo jako ostrovy koření"). Před Nizozemci byli v této oblasti přítomni Portugalci, kteří však dokázali ovládat jen menší ostrovy Solor, Flores a Timor. Důležitým mezníkem bylo založení Batavie v roce 1619 (nynější Jakarta na ostrově Jáva), ze které Nizozemci postupně ovládli celou oblast. Území bylo původně pod správou nizozemské Východoindické společnosti (založené roku 1602), po jejím krachu na konci 18. století, likvidaci roku 1800 a po krátkém období britské nadvlády v letech 1811 – 1816 byla celá kolonie roku 1816 zestátněna. Indonésie bojovala za nezávislost od roku 1945, Nizozemsko ji po mezinárodním nátlaku (i ze strany Spojených států) uznalo jako nezávislý stát 27. prosince 1949.
Cejlon (začátek 18. století – 1796): tuto kolonii vlastnili původně Portugalci, od roku 1796 byla pod britskou nadvládou. Hlavním vývozním artiklem byla skořice a sloni.
Maledivy (1654 – 1796)
Malaka (1641 – 1806, 1816 – 1824): tuto oblast v dnešní Malajsii získalo Nizozemsko od Portugalska, v mezidobí let 1806 – 1816 a po roce 1824 patřila pod britskou korunu.
Dedžima (také Dešima, 1641 – 1859) byl malý uměle vytvořený ostrov v blízkosti japonského města Nagasaki, v tomto období byl Nizozemcům jako jedinému evropskému národu povolen přístup na japonské trhy.
Nizozemci měli velký počet opěrných bodů a obchodních stanic v Indii (především v průběhu 17. a 18. století), celý subkontinent poté postupně přešel pod britskou nadvládu. Nizozemsko vlastnilo také několik opěrných bodů na Blízkém východě: v Basře (dnešní Irák), v přístavu Mocha (Jemen) a také několik v Persii, z nichž nejvýznamnější byl opěrný bod v Isfahánu (1623 – 1747) a Bandar Abbasu (1623 – 1766). Malé nizozemské kolonie existovaly též na území dnešního Myanmaru, Tchaj-wanu, Thajska a Vietnamu.

15
Kliknutím lze upravit styl.

Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
15.10.2015

#
Kliknutím lze upravit styl.
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Druhá úroveň
Třetí úroveň
Čtvrtá úroveň
Pátá úroveň
15.10.2015

#
Kliknutím lze upravit styl.
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Druhá úroveň
Třetí úroveň
Čtvrtá úroveň
Pátá úroveň
15.10.2015

#
Tratado de Tordesillas – 1494
- A 370 leguas al occidente de las islas de Cabo Verde
2
Kliknutím lze upravit styl.
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Druhá úroveň
Třetí úroveň
Čtvrtá úroveň
Pátá úroveň
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
15.10.2015

#
15.10.2015

#
Kliknutím lze upravit styl.
15.10.2015

#
Kliknutím lze upravit styl.
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Druhá úroveň
Třetí úroveň
Čtvrtá úroveň
Pátá úroveň
15.10.2015

#
Kliknutím lze upravit styl.
Kliknutím lze upravit styl předlohy.
15.10.2015

#
Kliknutím lze upravit styl.
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Druhá úroveň
Třetí úroveň
Čtvrtá úroveň
Pátá úroveň
15.10.2015

#
Kliknutím lze upravit styl.
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
15.10.2015

#
Kliknutím lze upravit styl.
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Druhá úroveň
Třetí úroveň
Čtvrtá úroveň
Pátá úroveň
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Druhá úroveň
Třetí úroveň
Čtvrtá úroveň
Pátá úroveň
15.10.2015

#
Kliknutím lze upravit styl.
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Druhá úroveň
Třetí úroveň
Čtvrtá úroveň
Pátá úroveň
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Druhá úroveň
Třetí úroveň
Čtvrtá úroveň
Pátá úroveň
15.10.2015

#
A rocky, exotic coastal landscape with huts, tropical birds, and a monkey. To the left, naked, white Indians(?). To the right, an attack by European soldiers. Possibly a depiction of an expedition led by the Spaniard Cortés to America (=the West Indies).
9
Henry Hudson en servicio holandés – 1609 en la delta del río Hudson, depués más expediciones
1614 – unión de grupos en Nuevos Países Bajos
1626 – compran la isla de Mannhattan (Manna hatta – isla de muchas colinas/montes) por 60 guldenes – surge Nueva Amsterdam
1664 capitulación de holandeses, 1674 definitivamente cambian Nueva Amsterdam por Surinam ----surge New York
10
Filibustero, bucanero, corsario, pirata???
Pirata – sin fines políticos, buscaban su propio beneficio y no servían bajo ninguna bandera que no fuera Jolly Roger – típica bandera pirata con una calavera y dos huesos o espadas
Filibustero y bucanero – referidos a la piratería en el Caribe
Bucanero – el término se empezó a conocer en cuanto a ciertos colonos franceses que se habían establecido en la parte occidental en La Hispaniola (actual Haití)
Ahumaban carne en hogueras de madera llamada de forma indígena boucan" en unos palos en forma de parilla, llamados barbacoa" (en esta parte de la Hispaniola había muchos toros y vacas – vendían carne, pieles… - los marineros apreciaban que la carne no se podría)
El estilo de vida atrajo a muchos fugitivos, esclavos, indios rebeldes, desertores… - el número de bucaneros aumentó y en 1620 empezaron a ser perseguidos por los espaňoles y se movieron a La Tortuga)
Filibusteros – sucesores de los bucaneros de la Hispaniola en la Tortuga
Filibustero – del holandés – Vrij Buiter – El que va a la captura del botín
Cofradía de loa Hermanos de la Costa
Atacaban barcos de cualquiera nacionalidad
Corsarios – piratas que navegaban a las ordenes de un rey y realizaban actos de guerra contra los intereses de un país enemigo
Navegaban con el Patente de Corso / Letter of marque – cuando capturados por el enemigo, no podían ser tratados como piratas
Una parte del botín entregaban a la Corona
Cuando no cumplían ordenes de la corona, navegaban como cualquieres otros piratas
Engagé – palabra francesa que significa enganchado
Engagé era un hombre libre que firmaba contrado por tres aňos – trabajaba de siervo (o esclavo voluntario)
Primeros dos aňos los trataban bien, el tercer aňo lo hacían infierno obligándolos a reengancharse a cambio de mejorar la situación


11
Los negros no podían:
Salir de noche a la ciudad
Asistir a clases
Desde la mitad del sg. 17 – limitación de casamientos de blancos noc negras/mulatas
Sin poder entrar en la milicia

Holandeses:
Trajeron a más de 23.000 esclavos entre 1635-1645
Esclavos = mercancía cara (200-800 guldenes)
Sadismo – los esclavos sin motivación a trabajar bien
Alta mortalidad en el transporte
Se podían contratar seguros – contra sublevaciones + seguros de plantaciones
Los que escaparon, se volvieron personas libres
Sincretismo – woodo, candomblé, winti – forma de guardad su alma
1808 ley internacional de prohibición de la esclavitud


"In 1613 the Dutch went a step further in their efforts to control the exports of the Guianas and to colonize those areas. Their previous method had been to leave factors at various trading posts on the coast and along the various rivers, but now they started to send colonists to settle in the Guianas and provide a guaranteed cargo for the ships returning home." (Goslinga, 1971, p. 79)

Veladores - pozorovali pohyb lodí na moři - v roce 1902 zpozorovali 96 NL lodí, o rok později pak 172 - alarming situation (Goslinga, 1971, p. 122)
král poslal Juan Bautista Antoneliho, aby zanalyzoval situaci v Cumaná: "But in the course of his investigation Antoneli had discovered what others had denied: that the sea was at least fifteen feet higher than the salt pan. That discovery dictated the solution: inundation would be the best and most effective way to stop all intrusions by the enemy. Antoneli recommended that a canal, protected at either end by a wooden palisade, be dug from the lagoon to the sea." (Goslinga, 1971, p. 123)
popis na též straně dále pokračuje: zažádal o 4 galleons and 600 men to provide a guard for the laborers (Indian and Negroes). Vzhledem k urgenci navrhl jim za práci platit "as the people were poor and very needy", navrhl také posbírat je, odkud se dalo (včetně 500 Moors from Andalucía). V případě .."Negroes, Antoneli thought it advisable if only bozales (men unused to hard labor) were sent, because these would die and would thus save the extra expense of their return trips." (Goslinga, 1971, p. 123)

12
Severní Amerika[editovat " editovat zdroj]
Nové Nizozemí (1624 – 1674) byla kolonie na území dnešních Spojených států Amerických, s hlavním městem Nový Amsterdam (Nieuw Amsterdam), později přejmenovaný na New York. Ostrov Manna-hatta získali Nizozemci od domorodých indiánů výměnou za zboží v hodnotě cca 60 guldenů. V roce 1655 byla do Nového Nizozemí přičleněna švédská kolonie Nové Švédsko. Po válce s Velkou Británií celá kolonie připadla Britům, výměnou za budoucí jihoamerickou kolonii Nizozemská Guyana (dnešní Guyana a Surinam).
Střední Amerika[editovat " editovat zdroj]
Pláž na Tobagu
Nizozemské Antily - souhrnné pojmenování pro 6 ostrovů v Karibiku, které jsou dodnes součástí Nizozemského království. Skupinu ostrovů tvoří Aruba (1636 – současnost), Curaçao (1634 – současnost), Bonaire (1633 – současnost), Svatý Martin (pevně v nizozemských rukou až 1816 – současnost), Svatý Eustach (1636 – současnost), Saba (pevně v nizozemských rukou až 1816 – současnost). Ostrovy Curaçao, Bonaire a Svatý Eustach byly v období napoleonských válek obsazeny cizími vojsky. V současnosti je každý ostrov spravován samostatně, Nizozemské Antily jako správní jednotka oficiálně zanikly v roce 2010.
Nizozemské Panenské ostrovy patřily pod nizozemskou korunu na počátku 17. století, dnes jsou rozdělené na dvě části jako Americké Panenské ostrovy a Britské Panenské ostrovy.
Tobago (1628 – 1677), dnes je součástí státu Trinidad a Tobago.
Jižní Amerika[editovat " editovat zdroj]
Nizozemská Guyana (1667 – 1815): toto území získalo Nizozemsko po britsko-nizozemské válce od Velké Británie výměnou za Nové Nizozemí. Po napoleonských válkách bylo území rozděleno na nizozemský Surinam (nezávislost získal 25. listopadu 1975) a britskou Guyanu.
Nizozemská Brazílie (někdy také nazývaná jako Nové Holandsko, 1624 – 1654) byla kolonie na severu dnešní Brazílie; postupnými územními zisky měla pohltit zdejší portugalská území. V roce 1624 Nizozemci dobyli Salvador, tehdejší hlavní město portugalské Brazílie; roku 1636 se hlavním městem stalo Recife. Mezi lety 1630 – 1654 Nizozemci kontrolovali dlouhý pás pobřeží od města Sergipe po Maranhão. Nizozemsko oslabené po britsko-nizozemské válce však nemělo dostatek sil k udržení této kolonie a Portugalsko dobylo celé území zpět.
Afrika[editovat " editovat zdroj]
Replika nizozemské lodi z 18. století
Nizozemsko nevlastnilo v Africe žádné souvislé území, pouze množství opěrných bodů, zakládaných od 17. století a roztroušených po celém africkém pobřeží od Senegalu po Mosambik. Nejdůležitější a nejpočetnější byly stanice v Ghaně (tzv. Nizozemské zlaté pobřeží), prodané Velké Británii v roce 1871.
Mauritius (1598 – 1710): první trvalou osadu zde založili Nizozemci v roce 1638, kvůli nepříznivému klimatu ji opustili několik desetiletí poté.
Svatá Helena (1600 – 1651): nizozemští osadníci se v polovině 17. století přesunuli do nově založeného Kapského města.
Kapská kolonie (1652 – 1806): v roce 1652 bylo v blízkosti mysu Dobré naděje založeno Kapské město, původně sloužící pouze jako zásobovací stanice. Díky své strategické poloze se zdejší nizozemská kolonie v průběhu 17. a 18. století značně rozrostla. Na konci 18. století si na kolonii začali činit nároky Britové (kvůli vzrůstajícímu počtu britských kolonistů), od roku 1806 patřila již definitivně britské koruně.
Asie[editovat " editovat zdroj]
Nizozemská východní Indie (1602 – 1949) se rozkládala na území dnešní Indonésie a byla nejvýznamnější nizozemskou kolonií. Hlavním zdrojem bohatství, zejména v raných koloniálních dobách, bylo koření (její součástí byly Moluky, jimž se přezdívalo jako ostrovy koření"). Před Nizozemci byli v této oblasti přítomni Portugalci, kteří však dokázali ovládat jen menší ostrovy Solor, Flores a Timor. Důležitým mezníkem bylo založení Batavie v roce 1619 (nynější Jakarta na ostrově Jáva), ze které Nizozemci postupně ovládli celou oblast. Území bylo původně pod správou nizozemské Východoindické společnosti (založené roku 1602), po jejím krachu na konci 18. století, likvidaci roku 1800 a po krátkém období britské nadvlády v letech 1811 – 1816 byla celá kolonie roku 1816 zestátněna. Indonésie bojovala za nezávislost od roku 1945, Nizozemsko ji po mezinárodním nátlaku (i ze strany Spojených států) uznalo jako nezávislý stát 27. prosince 1949.
Cejlon (začátek 18. století – 1796): tuto kolonii vlastnili původně Portugalci, od roku 1796 byla pod britskou nadvládou. Hlavním vývozním artiklem byla skořice a sloni.
Maledivy (1654 – 1796)
Malaka (1641 – 1806, 1816 – 1824): tuto oblast v dnešní Malajsii získalo Nizozemsko od Portugalska, v mezidobí let 1806 – 1816 a po roce 1824 patřila pod britskou korunu.
Dedžima (také Dešima, 1641 – 1859) byl malý uměle vytvořený ostrov v blízkosti japonského města Nagasaki, v tomto období byl Nizozemcům jako jedinému evropskému národu povolen přístup na japonské trhy.
Nizozemci měli velký počet opěrných bodů a obchodních stanic v Indii (především v průběhu 17. a 18. století), celý subkontinent poté postupně přešel pod britskou nadvládu. Nizozemsko vlastnilo také několik opěrných bodů na Blízkém východě: v Basře (dnešní Irák), v přístavu Mocha (Jemen) a také několik v Persii, z nichž nejvýznamnější byl opěrný bod v Isfahánu (1623 – 1747) a Bandar Abbasu (1623 – 1766). Malé nizozemské kolonie existovaly též na území dnešního Myanmaru, Tchaj-wanu, Thajska a Vietnamu.

13
De beeldenstorm door de geuzen. Anonym, 1566, Rijksmuseum Amsterdam

Gézové odstraňují výzdobu katolického kostela
Nápisy: nechte nás modlit se bez omezení, nařízení jsou pro ďábla…
Vlevo prosí za odpuštění katoličtí funkcionáři (i biskup a kardinál)
Gézové zde reprezentují čističe" a zbavují kostel ďábelských předmětů
Ďábel si mezitím odnáší zbytek katolických předmětů, které z kostela zachránil
8
Geert Grotius – devotio moderna
5
The Dutch presence in Brazil was also short, as in the Northern America, but impactating. Right after the founding of the West India Company, the Dutchmen repeteadly attacked Brazilian ports, and often they were seiging the cities and measuring the stolen gold by the size of their hats. At the end, they installed themselves at the Brazilian territory as the redemptors" who came to save the Indians from the Portuguese, respectively the Spanish yoke.
However, as the painting from 1625 by Adrian Brouwer illustrates, the Dutchmen liked very much the merry company", and very soon, the quantity of pubs, and brothels surprised even the former European colonists, who were constantly trying to get their possessions back. At the end, the Dutchmen were practically pulled out by the Portuguese, with an big naval help of the Spaniards, but what's more important - also of the Indians, who had been supposed to be redempted" by the Dutch…
As I'm slowly concluding my contribution, I wouldn't like to end with just such a negative image of the Dutchmen, as the history is never just black and white and to cover all the slight peculiarities of the mutual relations between the empires we would need way longer time than it was destinated for this presentation.
After the Dutch presence in Brazil we've got left the beautiful paintings by Frans Post, showing the colony in an gloomy light, with decayed buildings covered with immerse tropical skies. When those paintings became popular in the 60s of the 17th century, the Dutch Brazilian period" was already over, so the paintings might serve us as the setting of lose of the Dutch ideas of redemption and becoming sinners, of transformation from I have always honoured the king of Spain" to the twilight of proper values. The remaining question for my PhD research is then whose Black Legend is darker".
(they) are used to drinking a glass of white wine even in the morning on an empty stomach if they have to conclude a complicated and important trial. They say it clears their mind and gives them a keener power of discernment. Afterwards they pass a very proper verdict, and they find a reason to have another glass of wine. (Alonso Vázquez, Los sucesos en Flandes en tiempo de Alejandro Farnese 1577-1592. Madrid, 1879)

Ocupa Brasil
1624-1625 los holandeses derrotan Bahía
En los anhos 30 del siglo 17 – Olinda y Recife
Entre los anhos 1595 – 1601 salieron desde Holanda 65 naves, mientras que desde Portugal sólo 33
En los primeros decenios los holandeses invadían Brasil más o menos exitosamente
1624 éxito holandés – Salvador – medían el oro a sombreros"
1628 Piet Heijn – robó la flota de plata, 9 millones de ducados
Comportamiento holandés – búrdeles, pubs…
Aňos 30 del siglo 17 la WIC en una depresión económica
Johan Maurits van Nassau
1636 nombrado capitán-gobernador" de Nueva Holanda
Quería derrotat Recife y Bahía – pero terminaron mal
Los Indios apoyaban a los portugueses – una guerra total – hasta que Holanda pidió paz
Los portugueses se pusieron patriotistas – incluso los dueňos de las azucareras
Una sublevación enorme en 1642 – incluso los Indios se pusieron a matar a los holandeses
Johan Maurits van Nassau fue mandado de vuelta a Holanda (en 1644 se fue)
Los Portugueses + Indios + esclavos se sublevaron y echaron al resto de los holandeses (de 1.100 holandeses quedaron 300)
Los holandeses siguieron con guerra, pero al final se rindieron en 1653
14

6
Duque of Alva

Satirical pamphlets or songs that circulated in the Netherlands were not to be found in Spain. It has often been assumed that there ways no demand for such pamphlets in which the enemy in the Netherlands was criticised. (Rodríguez Pérez)
7

15.10.2015

Kliknutím lze upravit styly předlohy textu.
Druhá úroveň
Třetí úroveň
Čtvrtá úroveň
Pátá úroveň

#

Lihat lebih banyak...

Comentarios

Copyright © 2017 DATOSPDF Inc.